Çaykur Rizespor’un teknik direktörü Bülent Uygun, Muğla’nın Bodrum ilçesinde çevre savunucularının üzerine yürüdü.

Bodrum’a bağlı Gündoğan Mahallesi Kızılburun Mevkii'nde denize sıfır 4 dönümlük araziyi, 2005 yılından bu yana restoran, beach clup, iskele ve bar olarak kullanan Casa Costa Evleri ve Butik Otel'in işgal etmesiyle ile ilgili dava açan çevreciler, hukuk mücadelesini kazandı.

Sözcü’de yer alan habere göre, Peynirçiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek, Bodrum Kent Konseyi üyeleri ve çevreciler bugün basın açıklaması yaparak, otel tarafından 16 yıldır işgal altında olan yerin hukuk mücadelesi sonucunda kazanıldığını belirterek boşaltılmasını istedi.

“MAHKÛMİYET KARARI KESİNLEŞTİ”

Otelin işgal ettiği sahil alanında basın açıklaması yapan dernek başkanı Sema Höcek şunları söyledi:

“Yaklaşık 16 yıldır Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Alanların İşgali ve Alandaki Ruhsatsız Yapılar ile ilgili açılan davaları kazandık ve bunları yapanlar hakkında mahkûmiyet kararı verildi. İzmir Bölge İdare Mahkemesi 24. Ceza Dairesi 2020 / 232 E. Ve 2021/1252 K.no ile 17.05.2021 tarihinde oy birliği ile E-N İnşaat A.Ş. sahipleri hakkında verilen kararı onayarak haklarında verilen mahkumiyet kararı da kesinleşti. Ve aynı kararda sanıklar hakkında işledikleri kıyı kanununa muhalefet suçu halen devam etmekte olduğundan, mahkemece haklarında suç duyurusunda bulunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Bu işgal, bu kıyım, bu zarar, bu hukuksuzluk; aynı Besa, Anthaven, Usuluk… gibi hukuksuz, adaletsiz, haksız bir işlemin yerel ve merkezi idare tarafından görevlerini yapmayarak, bu süreçleri durdurmayarak, denetlemeyerek, cezai ve hukuki işlemleri başlatmayarak, bu hukuksuzluğun sürmesine taraf ve sebep olmalarının da sonucudur.”

“ACİLEN HALKA KAZANDIRILMASI GEREKİR”

Höcek açıklamasının sonunda ise “Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altında olan tüm kamunun kullanımına açık olması gereken alanın; bilirkişi raporları ile tespit edilen, yargı kararı ile kesinleşen, hukuksuz, yasa dışı, haksız işgalinin önlenmesi ve alanın kamuya açılması için Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne, Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi'ne ARTIK görevlerini yapmak üzere çağrı yapıyoruz” diye konuştu.

OTEL ÇALIŞANLAR MÜDAHALE ETTİ

Sema Höcek'in açıklaması sırasında otel çalışanlarının Höcek'i engellemeye çalışması üzerine gergin anlar yaşandı.

Oteldeki aşçı, garson ve özel güvenlikçilerin çevrecilerin üzerine yürümesiyle olaylar büyüdü. Otel çalışanlarının çevrecileri itekleyerek sahilden uzaklaştırmaları üzerine otele jandarma çağrıldı.

Bu arada otelde kızı ve eşi Füsun Uygun ile birlikte tatil yapan Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Bülent Uygun çevrecilere yönelik “Bir huzur bırakmadınız kahvaltı yapalım, gidin eylemini başka yerde yapın” deyince gerginlik artı.

Dernek başkanı Sema Höcek ile sert tartışmalara giren Uygun, çevre savunucularının üzerine yürüdü.

“BEN DE SİZDEN RAHATSIZIM”

Bülent Uygun çevrecilerin kendisine sert tepki göstermesi üzerine “Burada böyle kalabalık duramazsınız. Ben de sizden rahatsızım. Ne kabarıyorsun? Burası dağ başı mı? Boş boş konuşuyorsun, yürü. Başkasının yerini işgal ediyorsunuz. Terbiyesizler. Hangi belediye yapmadıysa git ona söyle, görevini yapmayan belediyeye söyle. Buraya gelmişsiniz oteli işgal ediyorsunuz. Git belediyeye şikâyet et. Hadi kardeşim hadi yürü, baba hadii… Gelmiş bir de bana terbiyesiz diyor. Yürüü… Benim eski halimi biliyormuş… Açıklama yaptınız mı? Çıkın gidin. Gidin belediyeye, bilmem kime şikâyet edin ben burada müşteriyim. Kendinize göre protesto yapıyorsunuz. Ne güzel dünya be. Yaptın açıklamayı yürü git, git belediyeye şikâyet et, yürü git lan be. Konuşmayın be” dedi.

JANDARMA GELDİ

Tartışmanın büyümesi üzerine otele gelen jandarma, otel yöneticileri ile görüştü.

Çevreci savunucularının Bülent Uygun ve otel çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunmaktan vazgeçmeleri üzerine olaylar duruldu. Çevreciler ve jandarma otel ve sahilden ayrıldı.

Otel yöneticileri ise konu ile ilgili açıklama yapmayacaklarını söyledi.