Koronavirüs tedavisinde kullanımının bir etkisinin olmadığına dair Türk bilim insanlarının araştırmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın yurttaşlara “kullanın” diye gönderdiği ilacı üreten firmanın Menzil tarikatıyla iş yaptığı ortaya çıktı.

Bakanlık vatandaşlara 6 farklı firma tarafından üretilen “Favipiravir” etken maddeli ilacı gönderiyor. Bu ilacı üreten firmalardan biri de Neutec İlaç Sanayi AŞ olması dikkat çekti.

Firmanın sahibi Mahmut Bilgiç daha bu yılın başında Menzil tarikatına 100 milyon liralık ödeme yaptığı anlaşıldı.

Erdoğan’ın bir süre önce Menzil tarikatı liderleri ile görüşülerek, eğitim alanından ellerini çekmelerini istemesi üzerine bir devir teslim işinin gerçekleştirildiği iddia edilmişti.

Menzilcilere ait Hacegan Vakfı’nca kurulan Semerkant Bilim ve Medeniyet Üniversitesi uluslararası bir firma olan Neutec İlaç’ın sahibi Mahmut Bilgiç’in kurduğu vakfa devredilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir süre önce Menzil tarikatı liderleri ile görüşülerek, eğitim alanından ellerini çekmelerini istemesi üzerine söz konusu devrin gerçekleştiği belirtilmiş herhangi bir yalanlama da yapılmamıştı.

Hacegan Vakfı’nın ismi mahkeme kararı ile Bilgiç Vakfı olarak değiştirilirken, Semerkant Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’nin adı da İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirildi.

Türkiye’de en çok patente sahip 3’üncü kurumu olma özelliği taşıyan ve 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Neutec İlaç’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Eczacı Mahmut Bilgiç, 100 milyon lira teminat göstererek Hacegan Vakfı’nı ve vakfa ait olan Semerkant Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’ni devraldı. Bilgiç önce mahkeme kararı ile vakfın adını Bilgiç Vakfı olarak değiştirdi ardından da ağırlıklı olarak tıp ve mühendislik alanlarında eğitim verecek olan üniversitenin faaliyete geçirilmesi için YÖK’ten gerekli izinleri aldı.

Sonuç olarak Sağlık Bakanlığı’nda en etkili tarikat olarak bilinen Menzilcilerin vakfını devralan ve Menzilcilere 100 milyon liralık teminat veren firmanın, Sağlık Bakanlığı için işe yaramadığı bilimsel olarak kanıtlanan ilaçları halen üretmeye devam etmesi tartışma yarattı.