HDP'li Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, parti tabanından gelen sine-i millet talebinin parti kurullarında neden kabul görmediğine dair açıklamalar yaptı.

Mithat Sancar, Meclis'ten çekilmeleri durumunda genel seçime değil ara seçime gidileceğini ara seçimlerde de iktidar partisi ile yine bir sonuç doğabileceği riskine dikkati çekti.

Artı TV'de Ankara Gündemi proramına katılan Sancar, HDP'nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinde de Meclis'ten çekilmeyi tartıştıklarını ve o zaman Diyarbakır'daki halk toplantılarında çekilmemeleri yönündeki eğiliminin baskın çıktığını ifade ederek özetle şunları söyledi: 

"Biliyorsunuz parlamentodan 3-4 hafta çekildik. (4 Kasım 2016 sonrası) Diyarbakır'da çok yaygın halk toplantıları yaptık.
Çekilelim mi devam mı edelim (diye). Çok büyük bir çoğunluk devam dedi. O zaman daha düşünün partinin eş genel başkanı içeriye alınmış ve  artı 9 milletvekili... O zaman bize çekelim demedi halkımızın büyük çoğunluğu. Hayır siyasete devam edeceksiniz  Burada verilen zararı, burada yapılan haksızlığı, aynı yerde tamir edeceksiniz. O mücadeleyi orada da sürdüreceksiniz (dediler): Ikincisi söyle yanlış bir bilgi var. Biz çekilirsek erken seçim olur diyorlar. Yok, erken seçim olmaz, ara seçim olur. Anayasa gereği parlamento üyelerinin yüzde 5'i boşalırsa bir yıl içinde ara seçim yapılmayacağı hükmü var.
Eğer çekilirsek ara seçime sadece çekildiğimiz yerlerde gidilecek. Yani boşalan milletvekilleri için seçime gidilecek.
Mardin'i ele alalım. Mardin'de 6 milletvekili var. Dördü HDP'nin ikisi AKP'nin. Şimdi ara seçim olursa Mardin'de yapılacak sadece 4 vekil için seçim yapılacak. Biz yüzde 60 almıştık. Hadii yüzde 70 oy aldık diyelim. En fazla 3 milletvekili çıkarırız biri bedava AKP'ye gitmiş olacak."