Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetdavası kapsamında tutuklu 22 sanığın Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kampüsü’nde yargılanması sürüyor.

Davanın ilk duruşmalarında tüm sanıklar, şikâyetçiler ve avukatlar ifadelerini verdi. Bugünkü duruşmada tanıklar dinlendi. Saat 14:00'a kadar ara veren mahkemenin ara karar açıklaması bekleniyor. 

09:20 - TANAL DIŞARI ÇIKARILDI

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, dünkü duruşmanın sonunda mahkeme başkanı ile tartışması nedeniyle duruşma salonundan çıkarılmıştı. Tanal, bugünkü duruşmaya da katıldı. Mahkeme başkanı; duruşma başlamadan 3. duruşmada yaptığı “siyasilerden itiraz gelirse davaya siyasi müdahale sayılıp dışarı çıkarılacaktır” uyarısına atıf yaparak, Tanal’ı dışarı çıkardı.

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıldönümü Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıldönümü

09:36 - İLK TANIK DİNLENDİ: PLAKA BANTLIYDI

Duruşmada dinlenen ilk tanık motokurye Yusuf Mert, ifade verdi. Mert, siparişe giderken sanık Eray Özyağcı ve Vedat Balkaya’ya denk geldiğini belirterek, “Onlarda da motor vardı. Süren kişide kask vardı ancak yolcuda kask yoktu. Plakada 35 E yazıyordu diğer kısmı bantlıydı. Daha sonra Konya yoluna çıktılar. Silah sesi duymadım” dedi.

10:20 - İKİNCİ TANIK: TOLGAHAN'I ARAYAYIM O BİLİR

Mert’in dinlenmesinin ardından diğer tanık Yavuz Süleymanoğlu dinlendi. Süleyman oğlu sanık Aytaç Ataç’ın “Marco Pasha” adlı yerin sahibi olduğunu, müşterisi olması nedeniyle de tanıdığını söyledi. Tanık Süleymanoğlu, “Öldürüldüğü gün oradaydım (Marco Pasha). Ersan diye bir arkadaşım aradı, ‘Sinan Ateş öldürülmüş’ dedi. Aytaç’a sordum. ‘Tolgahan’ı arayayım da o bilir’ dedi. Konuştular ama karşı tarafın ne dediğini bilmiyorum. Soruduğumda Aytaç, ‘Bilmiyormuş’ dedi” şeklinde konuştu.

10:31 - ‘UZUN SİLAHLI BİR ŞAHSIN KOŞTUĞUNU GÖRDÜM’

Mahkemede dinlenen tanıklardan Gönül Ergin SEGBİS ile bağlandı. Tanık Ergin, olay günü doktor randevusunun olduğunu, hastaneden çıkıp aracına bindiğini ve silah sesini duyduğunu açıkladı. Tanık Ergin, “Sesler yakından geliyordu. Seyir halinde sesin nereden geldiğine bakarken, ‘uzun silahlı’ bir şahsın koşturduğunu gördüm. Bekleyen bir motor da vardı. Plakasının son üç rakamı siyah bir bantla bantlıydı. Bir yurttaş olarak polisi aradım. Şahsın motora binip kaskını taktığı andaki fotoğrafını çektim” dedi. Ergin, Eray Özyağcı’nın silahını attığını görmediğini belirtti.

10: 33 - DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Tanıkların dinlendiği duruşmaya saat 14:00'a kadar ara verildi. Mahkeme heyetinin müzakere yaparak ara kararını açıklayacağı bildirildi. 

DÜNKÜ GELİŞMELER

AYŞE ATEŞ MHP'Lİ İSİMLERİ AÇIKLADI: KAPI KAPI GEZİP KİRALIK KATİL ARADILAR

Mahkemenin dünkü duruşmasında Ayşe Ateş, Sinan Ateş'in ölümüne ilişkin talimatı MHP Genel Başkan Yardımcısı Seöih Yalçın ve MHP İstanbul Milletvekili Ulvi Yönteri'in verdiğini ifade etmişti. Ateş, "Şu an bunları ilk defa anlatacağım çünkü beni de öldürürler diye korktum. Bugün bunları burada söylemezsem bir daha söyleyemem çünkü bana ne olur bilmem. Ölürsem bunlar mezara gitmesin benle. Sinan bu tehditler başladığında bana ‘Ayşe, İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın, Ahmet Yiğit Yıldırım ile Olcay Kılavuz’a talimat vermiş ve beni öldürmek için kapı kapı gezip kiralık katil arıyorlarmış' dedi" diye konuşmuştu.

DÖNEMİN ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRÜ: KILAVUZ’UN EVİNDE YAKALADIK

Ateş soruşturmasında görev alan dönemin asayiş şube müdür yardımcısı Kerem Gökay Özay’ın “Sinan Ateş’i azmettiren olarak davada yargılanan Tolgahan Demirbaş’ın sokakta gözaltına alındığına” yönelik çıkan haberler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Gökay dilekçesinde, “Tolgahan Demirbaş’ı biz dönemin MHP milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde yakaladık” dedi. Mahkeme başkanı, duruşmayı bugün saat 09.00’a ertelemişti.

Cumhuriyet