CHP, istismar önergesi Meclis’ten geçerse Anayasa Mahkemesi’ne gidecek

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair Meclis’te yarın oylanacak AKP önergesinin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gideceklerini açıkladı.

21 Kasım 2016 Pazartesi 16:29
CHP, istismar önergesi Meclis’ten geçerse Anayasa Mahkemesi’ne gidecek

Meclis’te geçen perşembe akşamı AKP’lilerce sunulduğundan bu yana tartışmaya yol açan önerge eğer yasalaşırsa, birçok hukukçunun vurguladığına göre istismar suçlularının cezadan kurtulmasının önü açılacak.

‘Geri çekmekten başka alternatifiniz yok’

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Gök, söz konusu önergenin ‘af’ niteliği taşıdığını söyledi.

Önergelerin yasalaşması için 330 oy gerektiğini belirten Gök, geçen perşembe günü 330 oya ulaşılamadığını, bu nedenle de iç tüzüğe göre önergenin Meclis’ten geçmiş sayılamayacağını anlattı.

Gök, önergenin yasalaşması durumunda AYM’ye gideceklerini ifade ederek şunları söyledi: “İktidar bir tercih yapmak zorunda. Değiştiriyoruz diye bir müzakere olmaz. Biz CHP olarak böyle bir şeyin içinde olmayız. İktidarın bu yasanın tümüne geri çekmekten başka bir alternatifi yoktur.”

Gök, geri çekilecek önergenin toplumun tartışmasına açılması gerektiğini kaydetti.

Çocuk evliliklerini meşrulaştıran önerge

AKP’li vekillerin Meclis’e getirdiği ve salı günü tekrar görüşülecek önergede şu ifadelere yer verilmişti: “(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.” 

‘Tecavüze af’ değil demişti

Başbakan Binali Yıldırım ilk açıklamasında önergenin ‘tecavüze af’ anlamına gelmediğini savunarak, tepkileri ‘CHP’nin saptırması’ diye nitelemişti. Ancak Yıldırım daha sonra teklifin muhalefetle tekrar görüşülmesi için partisine talimat vermişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise önergeye “İnsanlığa sığmaz” sözleriyle tepki göstermişti.

Kadın örgütleri karşı çıkıyor

AKP’lilerin ‘toplumun kanayan yarasına çözüm olacağı’nı savunduğu önergeye kadın örgütleri tek ses halinde karşı çıkıyor.

83 kadın örgütü, Meclis’e sunulan önerge için, “Kadın ve çocuklara ‘tecavüz hakkı’ verecek hiçbir yasayı kabul etmeyeceğiz!” derken, iktidarın kadın ve aile politikalarıyla yakınlığıyla bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de tasarıya dair çekincelerini sundu.

KADEM, tasarının diğer kadın örgütlerinin de belirttiği üzere istismar faillerinin cezasız kalmasının önünü açacağını belirttu: “Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.