Erdoğan, Atatürk'ü bu sözlerle hedef aldı

Erdoğan, tek adam rejimi öngören başkanlık teklifi için herkesi saf yerine koydu: "Benim şahsımla ilgisi yok ki bunun ya, bir anayasa değişikliği yapılıyor sadece olay bu."

12 Ocak 2017 Perşembe 15:39
Erdoğan, Atatürk'ü bu sözlerle hedef aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "34. Muhtarlar Toplantısı" adı altında bugün de tarafsızlığını ihlal etti, Atatürk'ü ve ve ana muhalefeti hedef aldı.

Erdoğan ,Meclis'te oylanan anayasa değişiklik teklifine ilişkin olarak, "Parlamentoda çalışmaları engellemek, çalışmaları uzatmak hiçbir işe yaramayacaktır. Ne yaparsanız yapın, ne ederseniz edin, 15 gün değil de bir ay ama parlamentodan bu çıkıp milletin önüne gidecektir."

Erdoğan, başkanlık teklifi ile ilgili "Benim şahsımla ilgisi yok ki bunun ya, bir anayasa değişikliği yapılıyor sadece olay bu" ifadelerini kullandı.

Tayyip Erdoğan, isim vermeden Atatürk'ü hedef aldı, "Bu ülkede CHP İl Başkanlarının valilik yaptığı, belediye bakanlığı dönemleri biliriz. Eğer tek adamcılıksa bu. Daha da gerilere giderseniz asıl tek adamcılığı orada görürsünüz" dedi.

Erdoğan, Türk lirasının dolar kaşrısındaki tarihi değer kaybına ilişkin olarak, "Elinde silahı olan teröristle elinde doları, eurosu, faizi olan terörist arasında hiçbir fark yok" dedi.

Erdoğan’ın döviz bozdurma çağrısından beri yüzde 12 eridi, çağrıya uyan kaybetti ama vatadaşa bir kez daha döviz bozdurma çağrısı yaptı.

34. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bu anayasa er ya da geç parlamentodan çıkıp..."

Bu ülkede bu ülkeye ihanetlerin yeri yoktur, bu böyle bilinsin. Bu ülkenin evladıysan, vatandaşlık görevinin, vatandaşlık bilinci içerisinde huzurumuzu bozmadan yersin, içersin, yatarsın. Her hakkın var ya, illa terörist olmak gerekmiyor ki. Kürt olup da cumhurbaşkanı olan büyüklerimiz oldu bu ülkede, değişik etnik unsurlardan vatandaşlarım var benim. TSK'nın içinde en üst makamlarda olanları gördük, bildik, yaşadık. Kimseye bu yollar kapalı değil, ama bakıyorsunuz Meclis'te bir anayasa değişikliği çalışması olacak, yaşanan tabloyu görüyorsunuz değil mi? Egemenlik şartı kayıtsız şartsız milletinse çalışma şartları bellidir. Gelirsin kürsüye söyleyecek sözün varsa konuşursun.

"TERÖR ÖRGÜTLERİYLE TBMM ÖNÜNDE EYLEM YAPMALARI..."

O kürsü yıkmak için oraya konmadı. O kürsü sadece söyleyecek sözü olanlar için kondu. Terör örgütleri ile parlamentonun önüne gelip bir siyasi partinin mensuplarıyla eylem yapmaları iyi niyet göstergesi değildir. Ne yapacağımızı göreceksiniz demek suretiyle demokrasi mücadelesi verenlere engel olmak bu anlayışın tezahürüdür. Parlamentoda çalışmaları engellemek, çalışmaları uzatmak hiçbir işe yaramayacaktır. Ne yaparsanız yapın, ne ederseniz edin, 15 gün değil de bir ay ama parlamentodan bu çıkıp milletin önüne gidecektir. Millete saygınız varsa, milletin iradesine inanıyorsunuz.

ATATÜRK'Ü HEDEF ALDI: ASIL TEK ADAMCILIĞI...

Bunlar milletten rahatsız, ne tek adamcılığı ya, eğer oraya buraya götürmek istiyorsanız kendi geçmişinize bakın. Bu ülkede CHP İl Başkanlarının valilik yaptığı, belediye bakanlığı dönemleri biliriz. Eğer tek adamcılıksa bu. Daha da gerilere giderseniz asıl tek adamcılığı orada görürsünüz. Ben bu defterleri açmak istemiyorum, ama zamanı gelince gerekirse açarız. Bunlar tereciye tere satmaya çalışıyorlar. Bu ülkede artık bu tür aldatmacıları yutacak millet yok. Herkes yerini bilecek, haddini bilecek. Millet ne derse o olacak. Şimdi söyledim, tek millet, tek bayrak, tek devlet dedim bu sütunlar çökerse dengemizi koruyamayız. Sürekli saldırı altındayız, bu ayakları güçlü tutarsak ayakta kalmayı başarırız.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN BENİMLE İLGİSİ YOK

Ülkemizde son dönemde anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Hiçbirinde sosyal, laiklik ve demokratik olduğu vurgusu kaldırılmamıştır. Ya çıkıyorsun kürsüde konuşma yapıyorsun bir dersine çalış ya. İster istemez tabii ki iktidar da böyle bir şey yok ki, nereden çıkıyor diyor. Tartışmalar hep bu kardeşinizin üzerinden götürülüyor. Benim şahsımla ilgisi yok ki bunun ya, bir anayasa değişikliği yapılıyor sadece olay bu. Yapılacak ilerideki cumhurbaşkanlığı seçiminde kim gelir, kim kazanır, kim öle kim kala.

Burada bir defa ölüm Hakktır değil mi? Kimin nerede ne zaman öleceğine dair elimizde yazılı bir belge var mı? Allah razı olsun da rabbim ne takdir ediyorsa olsun. Bu vatana, bu millete Rabbimin verdiği ömür süresince hizmet edebilmektir. Fakat bütün bu müzakereleri, tartışmaları bu kardeşiniz üzerinden yapmaları manidar. Millete kendini sevdir, milleti sev, millet belki sizin göstereceğiniz adayı seçebilir. Belli olmaz. Ama bunlar millete inanmıyorlar, milleti de sevmiyorlar. Millete hizmetleri yok, saygıları yok. E millet de farklı bir tavır almak durumunda kalıyor. Bunların demokrasiyle, laiklikle, hukuk devletiyle hiçbir ilgi alakası yok. Ana muhalefet partisinin geçmişinde ne vardı, il başkanları aynı zamanda valiydi, belediye başkanıydı. Eğer tek adamcılıksa işte budur. Bunların cemaziyevveli ortada, bize neyi anlatıyorsunuz.

Biz her zaman ne dedik? Laiklik devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olması ve onları güvence altına almasıdır dedik. Yola çıkarken böyle çıktık. Sorunumuz hukuku millet adına kullanmak yerine şu veya bu güç odağının eline vermeye çalışanlarladır. Cumhurbaşkanı oldum diye bu mücadeleden vazgeçmemi bekleyenler varsa hiç kusura bakmasınlar. Onları hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.