MUSTAFA BİLDİRCİN

Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye genelinde 29 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanan 17 günlük tam kapanma döneminde şehirlerarası yolculuklar da yasaklandı. Kapanma dönemini kapsayan 17 günde, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen köprü ve otoyollar için verilen araç geçiş garantileri ise işlemeye devam etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 17 gün süren kapanma dönemine ilişkin verilerin kamuoyuna açıklanması için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne başvurdu.

CHP’li Akın, 17 gün süren kapanma döneminde araç geçiş ve gelir garantisi verilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun kullanıma açılan kesimlerinden kaç araç geçtiğinin açıklanmasını istedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü aracılığıyla önergeyi yanıtladı. KGM’den gelen yanıtta, Türkiye’de tam kapanma döneminin yaşandığı 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleriyle ilgili hiçbir bilgiye yer verilmezken, “YİD projelerinde tüm iş ve işlemler mevzuatına uygun olarak, uygulama sözleşmelerinde yer alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Yanıta tepki gösteren CHP’li Akın, 17 gün süren tam kapanma döneminde şehirlerarası yolculukların da kısıtlandığını, yalnızca izin alan araçların seyahat etmelerine olanak tanındığını anımsattı. Bu kapsamda otoyollar ve köprülerin de boş kaldığını kaydeden Akın, “İktidar bu döneme ilişkin verileri gizlemeyi tercih ediyor” değerlendirmesinde bulundu. İktidarın dini bayramlarda bile ücretsiz geçiş hakkı kararı alamadığı garanti verilen otoyol ve köprülerin 17 günlük garanti maliyetlerine dikkati çeken CHP’li Akın, şöyle devam etti:

“Normal dönemde bile verilen garantilerin tutmadığı köprüler tam kapanma döneminde neredeyse tamamen boş kaldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü için günlük 135 bin araç geçiş garantisi, Osmangazi Köprüsü için de günlük 40 bin geçiş garantisi verilmiş durumda. Yavuz Sultan Selim Köprüsü için araç başına 3 dolar artı KDV, Osmangazi Köprüsü için de 35 dolar artı KDV tutarında garanti gelir bedeli bulunuyor. Buna göre 17 günlük garanti bedeli Yavuz Sultan Selim için yaklaşık 8 milyon 125 bin dolar, Osmangazi için ise 28 milyon 85 bin dolar. İki köprünün güncel kura göre, 17 günlük garanti tutarı neredeyse 313 milyon TL. Yalnızca iki köprü için tutar buysa garanti verilen tüm otoyollarla bu ek yük daha da artacak. Tam kapanma dönemi yandaşlar için tam kıyağa dönüştü.”