TTB, CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. TTB Merkez Konseyi Üyeleri görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı. Görüşmenin ardından TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut çarpıcı açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarına konuşan Prof. Dr. Vedat Bulut, sadece Ankara'da 14 bin civarında vaka tespit edildiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 28 bin 351 vaka sayısının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Açıklamalarda bulunan Bulut'un ifadeleri şöyle:

"Filyasyon ekipleri ile yaptığımız toplantıda sadece Ankara'daki pozitif vaka sayısı 14 bin civarında. Bu sadece filyason ekiplerinden gelen rakam, hastanelerdeki rakam değil. Topladığımız da bu 28 bin civarı rakamın gerçeği yansıtmadığını şimdiden söyleyebiliriz."

Basın açıklamasında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, artan vaka sayılarına ilişkin, "Biz bunun hala önlenebilir olduğunu sözlüyoruz. En 2 hafta tercihen 4 haftalık kapatma ile düşüş yaşanır" dedi.

"Dün hep beraber izledik. Gerçeklerin bir biçimde ortaya çıkma huyu var. Biz Türk Tabipleri Birliği olarak başından beri haklı olduğumuzu söyledik. Keşke olmasaydık. Keşke bu kadar insanımız ölmeseydi" değerlendirmesinde bulunan Fincancı, "Bu kadar hastamız olmasaydı ve bu kadar sağlık çalışanını yitirmeseydik. Biz bunun hala önlenebilir olduğunu söylüyoruz. Toplu hareketliliğin kısıtlanması, toplu bulunan alanların kapatılması, zorunlu üretim dışında üretimin mutlaka durması ve bunun en az 2 hafta tercihen 4 hafta olması. 4 hafta hızı düşürebilmek için ideal olanıdır " dedi.

Sorulan bir soruya yanıt veren Fincancı, "Vakanın belirti göstermeyen olduğu ifade ediliyor ama Covid-19 hastalığında testin pozitif çıkmasından sonra ne zaman belirtilerin ortaya çıkacağı ve nasıl belirtiler olabileceğini öngörme olanağı yok. Onların hasta olarak tanımlanmamasının uygun olmadığını söylüyoruz" dedi.

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut ise vaka hasta ayrımına ilişkin, "Salgınlarda bu tip vakalar ve hastalar bildirimi zorunluğu hastalardır. O nedenle vaka hasta ayrımı yapamazsınız. Bunları uluslararası duyurmamak bile suçtur. Çünkü küresel sağlığı tehdit etmiş oluyorsunuz" dedi.