Karşıyaka’nın simgesi olan ‘Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’nın belediye tarafından yenilenmesine ile yaşanan tartışma büyüyor.

Anıtın yenileme çalışmasının mahkemeye taşınmasının ardından Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, yaptığı açıklamada anıt ile ilgili yapılan eleştirilere sert tepki göstermişti.

Tartışmalar devam ederken İzmir Valiliği’nin anıt ile ilgili yaptığı teknik çalışmanın sonuçları ortaya çıktı. Hazırlanan raporda da “yapının mevcut halinin can ve mal güvenliği için risk oluşturduğu” belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Sarıoğlu’nun talimatı ile Karşıyaka Belediyesi’ne ait ‘Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’ müdürlüğümüz teknik elemanlarınca yerinde incelenmiştir.

Gözlemsel olarak yapılan incelemede söz konusu yapının taşıyıcı elemanlarında önemli düzeyde çatlaklara rastlanmış, donatıların korozyona maruz kalarak zayıfladığı gözlemlenmiştir.

Yapının yapım yılı da göz önünde tutularak, incelenen dilekçe ekinde “Performans Analizi” dosyası ve yapılan gözlemsel değerlendirmeler neticesinde yapının mevcut halinin can ve mal güvenliği açısından risk teşkil ettiği görülmüştür.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı yapıyla ilgili alınması gereken önlemler çerçevesinde uygulanacak yöntemin yetkilisince ivedilikle değerlendirilip karara bağlanmasının faydalı olacağı kanaatine varılmıştır” denildi.