Trendyol ve Hepsiburada kuryelerinin ardından Yemeksepeti Banabi kuryeleri de düşük ücretler ile sendikalaşma ve prim hakları için dün kontak kapatmıştı.

İşçiler bugün de eylemde. İstanbul'un ilçelerinden bir araya gelerek yola çıkan Yemeksepeti Banabi kuryeleri şirkete taleplerini bir kez daha iletmek üzere Levent'teki Genel Müdürlük binası önüne gitti.

Banabi kuryeleri ve depo çalışanları sendikal haklarının kabul edilmesiyle 5500 TL net maaş istiyor.

İlişki isteğini reddeden sevgilisine kâbus yaşatmıştı... İstenen ceza belli oldu İlişki isteğini reddeden sevgilisine kâbus yaşatmıştı... İstenen ceza belli oldu

Ankara'da eylem: 'Şirketten yanıt gelmezse eyleme devam edeceğiz'

Yemeksepeti Banabi işçileri Ankara'da da kontak kapattı. Eylem yapan işçiler, Çankaya Çukurambar Mahallesindeki bölge müdürlüklerinde iş bıraktı.

İHA'da yer alan habere göre, kuryeler adına konuşan Bayram Karkın, "Enflasyon TUİK’in açıklamalarına göre yüzde 30,6 civarında olduğu bir durumda Yemek Sepeti, çalışanlarına asgari ücreti reva görmüştür. Yani işçilere sefalet ücretini reva görmüştür. Banabi işçileri Türkiye’nin her tarafında, İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da, Eskişehir’de yapılan bu sefalet ücretine karşı tepkisini ortaya koyuyor. Bugün yine aynı saatte İstanbul’da Yemek Sepeti işçileri işi için ekmeği için mücadele ediyor" dedi.

"Nakliyat-İş Sendikası bundan 1 buçuk yıl önce Banabi işçilerinin büyük bir kısmını üye yapmıştı" diye devam eden Bayram Karkın, "Ancak Banabi işvereni hileli bir şekilde bir gecede iş kolunu değiştirerek bu arkadaşlarımızı büro işkolunda gösterdi. Biz bu konu hakkında bir dava açtık. 1 buçuk yıldır arkadaşlarımızın sendikalaşma mücadelesi devam ediyor. Banabi sonunda sendikalı bir işyeri olacaktır, bundan hiç kimsenin bir kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının işten çıkmak değil, haklarını almak olduğunu belirten kurye İzzet Baskın da, “Biz işten çıkmak değil, insanı şartlarda işler istiyoruz. Bizim amacımız işten çıkıp tazminatımızı almak değil, hakkımız ile iki tekerin üzerinde emeğimizin karşılığını almak ve bu asgari ücret değil” diye konuştu. Baskın, yöneticilerden herhangi bir cevap gelmemesi halinde eyleme devam edeceklerini belirtti.

Ankara